Біологія

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Практична робота № 3

Тема:  Розв’язання типових задач з генетики на дигібридне схрещування. Успадкування ознак зчеплених зі статтю.

Мета: поглибити знання про неповне домінування та успадкування ознак зчеплених зі статтю; продовжити формування навичок розв’язування задач з генетики.

Приклад. (Згадайте  розв'язування задач на неповне домінування).

Існують дві форми суниці – червоноплідна та білоплідна. Гібридні форми мають рожеві плоди, тому що жодна з алелів не виявляється повністю. Один з алелів умовно вважають домінантним, над його символом ставлять риску: А – червоні плоди, а – білі плоди. Які гібриди будуть у поколіннях F1 та F2  при схрещуванні червоноплідної та білоплідної суниці?

Дано:

А – червоноплідна

а – білоплідна

F1 - ?

F2 - ?

Розв’язування:

Р   ♀  АА    х  ♂  аа

червоні         білі

   плоди        плоди

F1      Аа

        рожеві

      плоди

Р   ♀  Аа    х  ♂  Аа

рожеві       рожеві

плоди        плоди

F2  генотип    1АА     :    2Аа       :     1аа

     фенотип  червоні      рожеві         білі

                           плоди       плоди         плоди

         Таким чином, при неповному домінуванні розщеплення за генотипом і фенотипом збігаються.

Відповідь: у поколінні F1 рослини суниці дадуть рожеві плоди, а в поколінні F2 - червоні, рожеві та білі.

Задачі для самостійного розв’язування.

Задача 1.

Пряме волосся в людини – рецесивна ознака, кучеряве – ознака, яка не повністю домінує над ознакою прямого волосся; гетерозиготні особини мають хвилясте волосся. Які діти можуть бути в батьків із хвилястим волоссям?

Задача 2.

У томатів червоний колір плодів домінує над жовтим кольором, а кругла форма плоду – над грушоподібною. В результаті схрещування гетерозиготних за двома генами рослин із рослинами, які мають жовті та грушоподібні плоди, отримано 280 нащадків. Скільки з них будуть мати жовті круглі плоди?

Задача 3.

Один сорт гороху має червоні квітки та зморщене насіння, інший сорт – білі квітки та гладеньке насіння. Білі квітки та гладеньке насіння – рецесивні ознаки. Який відсоток рослин із білими квітками та зморщеним насінням очікується в другому поколінні від схрещування цих сортів?

Задача 4.

Темне волосся – домінантна ознака, світле – рецесивна. Кучеряве волосся не повністю домінує над прямим – в гетерозигот хвилясте волосся. Темноволоса жінка з кучерявим волоссям одружилася з чоловіком із темним гладеньким волоссям. Подружжя гетерозиготне за геном кольору волосся. Яке волосся може бути в дітей?

Задача 5.

У собак коротка шерсть домінує над довгою, а чорне забарвлення шерсті – над коричневим. Яку кількість чорних цуценят із довгою шерстю було отримано при схрещуванні гетерозиготних за двома генами тварин?

Задача 6.

У шлюбі жінки з нормальним кольоровим зором (домінантна ознака, зчеплена з Х-хромосомою) і чоловіка-дальтоніка, народився хлопчик дальтонік. Чи можна припустити, що він успадкував цю ознаку від батька?

Задача 7.

Чоловік з нормальним зсіданням крові одружився з жінкою, яка має нормальне зсідання крові. Але відомо, що батько жінки страждав гемофілією (зчеплена з Х-хромосомою). Які фенотипи можна очікувати у їх дітей?

Задача 8.

У котів забарвлення шерсті зчеплене зі статтю. Алельні гени, які визначають чорне або руде забарвлення, локалізовані у Х-хромосомі. Жодна з цих алелей не домінує над іншою, тому гетерозиготи за цим геном мають черепахове забарвлення. Яке буде потомство при схрещуванні:

а) рудих самок з чорними котами;

б) черепахових самок з рудими котами.

 

 

 

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Березень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Архів записів
Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples

  • ХРТК 2021
    Створити безкоштовний сайт на uCoz