Біологія

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Лабораторна робота №2

Тема. Вивчення закономірностей модифікаційної мінливості.

Мета: сформувати знання про модифікаційну мінливість. Навчитися оцінювати ступінь і характер мінливості. Ознайомитись із статистичними закономірностями модифікаційної мінливості, навчитися будувати варіаційний ряд і графік мінливості досліджуваної ознаки.

Обладнання та матеріали: бульби картоплі (по 10 екземплярів на парту).

Теоретична частина.

Генотип – сукупність генетичної інформації, закодованої в генах окремої клітини чи цілого організму.

Фенотип – сукупність усіх ознак і властивостей організму, що формується внаслідок взаємодії її генотипу і умов довкілля.

Мінливість – здатність організмів набувати нових ознак і їхніх станів у процесі індивідуального розвитку.

Модифікаційна мінливість – це зміни ознак організму (його фенотипу), спричинені змінами умов існування і не пов’язані зі змінами генотипу.

Для вивчення мінливості певної ознаки складають варіаційний ряд – послідовність кількісних показників проявів станів певної ознаки (варіант), розташованих у порядку їхнього зростання чи зменшення. Розподіл варіант усередині варіаційного ряду можна графічно зобразити у вигляді варіаційної кривої. Варіаційна крива – це графічне зображення кількісних показників мінливості певної ознаки, яке ілюструє межі модифікаційної мінливості та частоту зустрічальності окремих варіант. За допомогою варіаційної кривої можна встановити середні показники і норму реакції певної ознаки.

 

Хід роботи.

1. Група ділиться на 10 підгруп. Кожній підгрупі слід узяти для дослідження по 10 бульб картоплі. Порахуйте кількість вічок у кожній картоплині й одержані дані занесіть до таблиці. У верхній ряд впишіть цифри, що відповідають кількості вічок від найменшої до найбільшої, у нижній – запишіть частоту зустрічальності ознаки. Після цього зведіть дані, одержані всіма підгрупами в групі, в одну таблицю. Визначте, які ознаки трапляються часто, а які – рідко.

Варіаційний ряд кількості вічок у бульбах картоплі

 

Кількість вічок в одній бульбі

 

Кількість бульб (усього 10)

 

Кількість вічок в одній бульбі

 

Кількість бульб (усього 100)

 

 

Яку закономірність модифікаційної мінливості ви встановили? У яких випадках вона виявляється частіше: при малій чи великій кількості даних?

2. За даними таблиці побудуйте варіаційну криву модифікаційної мінливості. На осі абсцис відкладіть варіанти ознаки від найменшого до найбільшого. На осі ординат – частоту зустрічальності ознаки. Порівняйте критерії та центр варіаційної кривої і зробіть висновок про те, яка мінливість кількості вічок у бульбах картоплі трапляється частіше, а яка – рідше.

3.Зробіть висновок, у якому поясніть, чому, на ваш погляд, побудовані варіаційний ряд і варіаційна крива мають саме таку форму.

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Архів записів
Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples

  • ХРТК 2024
    Створити безкоштовний сайт на uCoz